czym się różnią kije trekingowe i kije do Nordic Walking

Dodane przez aleksandra

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które zaczynają się interesować Nordic Walking. Dlatego poniżej zamieszczam zdjęcia i informacje, które mam nadzieję pomogą w zakupie odpowiednich kijów do Nordic Walking.

Kije trekingowe

Służą do chodzenia po górach, stąd rękojeść dopasowana do ciągłego trzymania kija w pozycji pionowej. Dłoń nie jest ‘przyczepiona’ do rękojeści, od zgubienia kija zabezpiecza pasek podobny jak w kijach narciarskich. Kije trekingowe co do zasady są teleskopowe (składane) co umożliwia ich złożenie i przyczepienie do plecaka. Często kije tego typu są wyposażone w systemy przeciw wstrząsowe. Z kijami trekingowymi lub narciarskimi nie da się chodzić techniką Nordic Walking, gdyż po chwili będą bolały nas dłonie od trzymania kijów. (W przypadku kijów przystosowanych do NW mamy specjalne rękawiczki.)

przykładowy kij trekingowyPrzykładowy kij trekingowy (teleskopowy).

Przykład techniki trekingowej.Przykład techniki trekingowej.

Kije do Nordic Walking

Służą do chodzenia po terenach płaskich techniką Nordic Walking. Specjalnie wyprofilowana, obła rękojeść oraz rękawiczka umożliwiają zastosowanie techniki Nordic Walking. Przy tej technice musimy mieć możliwość nietrzymania kijka mięśniami naszej dłoni. Całe odbicie i ruch kija jest możliwy dzięki rękawiczce. Rękawiczka musi posiadać dziurkę na kciuk, umożliwiać swobodne wypuszczanie i wracanie kija czyli jej długość i dopasowanie do dłoni mają znaczenie. Również jakość materiału z którego jest wykonana rękawiczka musi być przyzwoita, materiał nie może być zbyt miękki. Tylko odpowiednie kije do Nordic Walking umożliwiają chodzenie tą techniką.

przykładowy kij do Nordic WalkingPrzykładowy kij do Nordic Walking.

przykład techniki Nordic WalkingPrzykład techniki Nordic Walking.


3 odpowiedzi dodaj komentarz →
 1. 2010 April 18
  Wit permalink

  Fajna porada.

  Interesuje mnie jednak to, w jaki sposób dobrać kijki do konkretnych zapotrzebowań.

  Niebawem czeka mnie wyjazd w góry na małe ‘łazikowanie’. Ostatnim razem przekonałem się, że posiadanie nawet klasycznej ciupagi nieco poprawia sytuację przy chodzeniu.

  Czy kijki nordic walking się do tego przydadzą czy zwyczajnie się rozlecą po drodze?
  Po czym wybrać te odpowiednie, które sprostają wyzwaniom amatora-trapera?

  Pozdrawiam

 2. 2010 May 18

  Przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi ale komentarz zaginął w spamie :( Jeśli chcesz zabrać kije w góry zalecam teleskopy, ponieważ może się zdarzyć, że będziesz chciała mieć wolne ręce. Wtedy kije teleskopowe można przyczepić do plecaka i problem z głowy. Przyzwoite kije do NW się nie rozlecą i możesz ich używać w górach (technika trekingowa) i po płaskim (technika nordicowa). Przy wyborze kijów zwróć uwagę do jakiej minimalnej długości składa się kij. Przykładowe kije nadające się do łączenia trekingu i nordicu:
  Leki Traveller Alu http://www.melius.pl/LEKI_Traveller_Alu-17.html
  Leki Traveller Carbon http://www.melius.pl/LEKI_Traveller_Carbon-16.html

Odpowiedz

Uwaga: Możesz używać XHTML w swoich komentarzach. Twój adres e-mail nigdy nie będzie opublikowany.

Subskrybuj komentarze przez RSS