a może kijki na prezent…

Wielkimi krokami zbliża się czas zakupów gwiazdkowych. W czasach gdy coraz ciężej jest kupić prezent bliskim wiele osób, chcąc zachęcić rodziców, żonę męża do aktywności kupuje kije do Nordic Walking. Pomysł jest bardzo dobry, łatwo jednak kupić kije które się nie nadają. Poniżej kilka wskazówek jak uniknąć pomyłek:

 1. Nie myśl o Nordic Walking tylko w kategoriach kijków. Nordic Walking to oprócz odpowiednich kijów również technika, której należy się nauczyć pod okiem instruktora.
 2. Nie ufaj sprzedawcom w sklepach sportowych, zazwyczaj nie mają pojęcia o Nordic Walking, często polecają kije do trekingu zamiast do Nordic Walking.
 3. Przed zakupem zastanów się czy nie lepiej na początek kupić bliskiej osobie kupon, voucher na zajęcia z instruktorem zamiast kijów. Doskonałym pomysłem jest również połączenie obu prezentów: kijów + vouchera na zajęcia. Wtedy masz pewność, że bliska osoba nauczy się od razu prawidłowej techniki NW, możecie również razem uczestniczyć w zajęciach.

Jeśli twój budżet jest ograniczony możesz oczywiście kupić kije i wyszukać dla bliskiej osoby listę instruktorów z okolicy lub grup chodzących w pobliżu.

Jaki rozpoznać kije do Nordic Walking:

Pierwsza podstawowa zasada nie kupuj kijków pochopnie! Zanim wybierzesz przeczytaj na co trzeba zwrócić uwagę. Nie kupuj kijków trekingowych czy narciarskich, nie nadają się one do chodzenia techniką Nordic Walking.

 • wysmukła rączka - rączka powinna być obła, jeśli kijek ma rączkę wyprofilowaną, jak kijek do nart, nie kupuj go - podczas dłuższego marszu będzie bolała dłoń,
 • najlepiej jeśli rączka jest wykończona korkiem - materiał jest przyjemny w dotyku, ciepły i nie powoduje pocenia się dłoni,
 • “rękawiczki” mocujące rękę do kijka - przy rękojeści zamiast tradycyjnego paska, który jest zawsze przy kijkach narciarskich mamy tzw “rękawiczkę” z dziurką na kciuk, rękawiczka sprawia, że w zasadzie podczas marszu nie musimy trzymać kijka, możliwe jest też wypuszczenie kijka po odepchnięciu, dynamizuje to chodzenie,
 • gumowe “butki” inaczej zwane “kopytkami” - są to gumowe nakładki na końce kijków, które umożliwiają chodzenie po asfalcie i innych twardych powierzchniach.
 • materiał z którego jest zrobiony kijek - kijki do NW są wykonane z włókna węglowego, im większa zawartość włókna tym kijek lżejszy.

Polecam również kijki z odczepianą “rękawiczką” - jest to bardzo przydatne gdy podczas marszu chcemy się napić wody lub wytrzeć nos.

Więcej na ten temat znajdziesz tu.

Kije teleskopowe czy kije o stałej długości:

Rozróżniamy dwa rodzaje kijków ze względu na ich długość:

Najlepsze kijki to takie które najbardziej pasują do stylu życia danej osoby. Warto jednak pamiętać, że kijki o zmiennej długości łatwiej mogą ulec uszkodzeniu, dlatego jeśli myślisz o zakupie kijków teleskopowych warto zainwestować w dobrą markę.

Kiedy warto kupić kijki o zmiennej długości?

 • osoba obdarowana dużo podróżuje,
 • albo po prostu do lasu musi podjechać autobusem,
 • będzie dzielić jedna parę kijków z kimś z rodziny czy przyjaciół,
 • ma mało miejsca na przechowywanie kijków.

Więcej na ten temat znajdziesz tu.

Jaką długość kijów kupić:

Poniżej orientacyjna tabela doboru kijów na podstawie wzrostu. Więcej na temat doboru długości kijów możesz przeczytać tu.

wzrost

osoba w pełni sprawna

(długość kija w cm)

seniorzy / osoby o obniżonej sprawności

(długość kija w cm)

150-160 cm 110, 115 cm 105 cm
160-170 cm 115 cm 110 cm
170-180 cm 115, 120 cm 115 cm
180-190 cm 120, 125 cm 120 cm
190-….. cm 125, 130 cm brak danych

Ile kosztują kije do Nordic Walking:

Ceny kijków zależą od materiału z którego są zrobione, rodzaju rączki, rękawiczki, czy mają stałą czy zmienna długość. Kijki mogą być wykonane z aluminium lub zawierać dodatek włókna węglowego, zazwyczaj im więcej włókna tym kijek lżejszy ale i droższy.

Kije o stałej długości są tańsze od teleskopów. Kijki o stałej długości to wydatek od ok 100 zł w górę przyzwoite teleskopy można kupić zazwyczaj za ok 200 zł. Oczywiście mam tu na myśli kije z prawdziwego zdarzenia, które posłużą prze długie lata. Na rynku jest wiele tandetnych kijków, które łatwo się psują.

Więcej na ten temat znajdziesz tu.

Zapraszam serdecznie do zakupu kijów w moim sklepie internetowym, chętnie  doradzę konkretny model.


Brak komentarzy

Odpowiedz

Uwaga: Możesz używać XHTML w swoich komentarzach. Twój adres e-mail nigdy nie będzie opublikowany.

Subskrybuj komentarze przez RSS